vegetariska Society

Den Vegetarian Society är en brittisk registrerad välgörenhet som bildades den 30 september 1847 till främja vegetarianism .

Historia

meddelande Society (1890)

I den 19: e århundradet ett antal grupper i Storbritannien aktivt främjas och följs köttfria diet. Nyckelgrupper som deltar i bildandet av Vegetarian Society var medlemmar i Bible Christian Church , anhängare av Concordium , och läsare av sanningen-Tester journal. [1]

Bible Christian Church

Bibeln kristna kyrkan grundades 1809 i Salford av pastor William Cowherd efter en split från sweden . Kännetecknande för Bibeln kristna var en tro på en kött-fri diet, eller ovo-lakto vegetarianism , som en form av nykterhets . [2] [3]

Concordium (Alcott House)

Den Concordium var en internatskola i närheten av London på Ham Common , Richmond, Surrey, som öppnade 1838. Eleverna på skolan följde en diet helt fri från animaliska produkter , kända i dag som en vegan diet . Den Concordium kallades också Alcott House , för att hedra amerikansk utbildning och reform mat förespråkar Amos Bronson Alcott . [1]

Sanning-Tester och fysiologisk Conference 1847

Sanningen-Tester var en tidskrift som publicerat material som stöder nykterhetsrörelsen . År 1846 editorshipen togs över av William Horsell, operatör av Northwood Villa hydropatiska Institute i Ramsgate, Kent. Horsell gradvis styrde sanningen-Tester mot främjande av “vegetabiliska Diet”. I början av 1847 ett brev till sanningen-Tester föreslagna bildandet av en Vegetarian Society. Som svar på detta brev, William Oldham höll vad han kallade en “fysiologisk konferens” juli 1847 vid Alcott House. Upp till 130 deltog, däribland Bible Christian James Simpson, som presenterade ett tal. Konferensen passerade ett antal resolutioner, bland annat en resolution att sammankalla vid utgången av september. [1]

Ramsgate Conference 1847

Den 30 september 1847 möte som planerades vid fysiologiska konferensen ägde rum på Northwood Villa hydropatiska Institute i Ramgate. [4] Joseph Brotherton , riksdagsledamot för Salford , och en bibel Christian ordförande. Bible Christian James Simpson valdes till president av samhället, valde Concordist William Oldham kassör, och sanning-Tester redaktör William Horsell valdes till sekreterare. [5] Namnet “Vegetarian Society” valdes för den nya organisationen enhälligt. [4]

Efter Ramsgate

Vegetarian Society första fullständiga offentligt möte hölls i Manchester följande år. 1853 redan hade Society 889 medlemmar. 1897 sitt medlemskap var cirka 5000. [6]

Pågående arbete

Under 20-talet, föreningens arbete främst inriktat på offentlig utbildning. Vid fullgörandet av detta uppdrag arbetade föreningar med andra samhällsgrupper för att utbilda allmänheten om fördelarna med att äta hälsosamt. Vegetarian Society deltog också i politiska händelser, som en tryckgrupp med syfte att påverka livsmedelsproducenter för att avlägsna icke-vegetariska ingredienser såsom gelatin eller ost som framställts med hjälp av animaliskt löpe från sina produkter. De sökte tillverkarna att bli ackrediterade och märkta livsmedelsprodukter med föreningens varumärkesskyddade planta symbol. [7] Detta ackreditering innefattar användning av frigående ägg , vilka andra V symboler inte kan omfatta. Deras kampanj motsatte sig märkning av produkter som vegetarian som innehöll fisk. Denna åtgärd särskilt drabbade restauranger. De framhöll också kändisar som påstås vara vegetarian men åt fisk. Som en del av denna kampanj, 1995, producerade Society dokumentären sluka jorden , skriven av Tony Wardle och berättad av Paul McCartney .

Noterbara medlemmar

Noterbara medlemmar av Vegetarian Society har inkluderat Peter Cushing , Isaac Pitman , Jorja Fox , George Bernard Shaw , Mahatma Gandhi och Paul , Linda och Stella McCartney .

Referenser

  1. ^ Hoppa upp till:a b c Davis, John (28 juli 2011). “Ursprunget till” vegetarianer ” ” . Internationella Vegetariskt unionen.
  2. Hoppa upp^ Twigg, Julia. (1981). Vegetarian rörelsen i England, 1847-1981: En studie i strukturen av dess ideologi. (Doktorsavhandling). Hämtad frånhttp://www.ivu.org/history/thesis/index.html.
  3. Hoppa upp^ John Davis. “A History of Veganism från 1806” (PDF) . Internationella Vegetariskt unionen.
  4. ^ Hoppa upp till:a b “. Historia Vegetarian Society – tidiga historia” Vegetarian Society. Vegetarian Society i Storbritannien Limited. 27 juli 2011. http://www.vegsoc.org/page.aspx?pid=827
  5. Hoppa upp^ Spencer, Colin. Vegetarianism: A History. Fyra väggar Åtta Windows 2000. s. 238-246.
  6. Hoppa upp^ Keith Thomas(1984) Människan och naturen förändra attityder i England 1500-1800 , s. 297.
  7. Hoppa upp^ http://www.seedlingshowcase.org.uk/accreditation_detail.asp?accid=197

About the author

Assistent

View all posts